sanatoria w polsce
rehabilitacja zdrowie
 

[SANATORIA W POLSCE ] [CHOROBY ] [RODZAJE ZABIEGÓW ] [DODAJ OBIEKT DO KATALOGU ]

 
sanatoria uzdrowiska
rehabilitacja zdrowie
 
 
sanatoria uzdrowiska
NAWIGATOR
rehabilitacja zdrowie
 

Mapa strony

Sanatoria i uzdrowiska w Polsce

Miejscowości uzdrowiskowe

Dodaj obiekt do katalogu

 
sanatoria uzdrowiska
BAZA WIEDZY
rehabilitacja zdrowie
 

Rodzaje zabiegów sanatoryjnych

 
sanatoria uzdrowiska
PROFILE LECZNICZE SANATORIÓW
rehabilitacja zdrowie
   
sanatoria uzdrowiska
 

Diatermia krótkofalowa

Diatermia krótkofalowa - przegrzanie tkanek pod wpływem pola elektrycznego lub pola magnetycznego o wysokiej częstotliwości w celu uzyskania rozluźnienia mięśni. Diatermia nie uszkadza tkanek.

Wyróżnia się w niej dwie metody:

  • kondensatorową
  • indukcyjną

Diatermia kondensatorowa wykorzystuje do nagrzania tkanek pole elektryczne. Nagrzewa ona głównie tkanki płytko położone takie jak tkanka tłuszczowa.

Diatermia indukcyjna wykorzystuje do nagrzania tkanek pole magnetyczne, wokół którego zgodnie z prawami Maxwella powstaje wirowe pole elektryczne nagrzewające głównie tkanki głęboko położone takie jak mięśnie.

Przed zabiegiem należy koniecznie całkowicie odsłonić okolicę ciała poddana zabiegowi oraz zdjąć wszystkie opatrunki (np. łuska gipsowa, bandaż itp.), przedmioty metalowe (biżuteria itp.) gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do groźnych w skutkach poparzeń. Przygotowując się do zabiegu, upewnij się, że nie kładziesz się na kozetce, która zawiera elementy metalowe (np. nogi, śruby) i przyjmij wygodną dla siebie pozycję (bo w czasie zabiegu nie wolno jej zmieniać. Jeżeli masz zabieg np. na dwa kolana, to poproś o filc, który zostanie umieszczony między Twoimi kolanami, które w żadnym wypadku nie mogą w trakcie zabiegu stykać się ze sobą (grozi to zagęszczeniem linii sił pola elektromagnetycznego co w konsekwencji grozi poparzeniem). Osoba wykonująca zabieg umieści w niewielkiej odległości od Twojego ciała elektrody (oddzielając je od ciała filcem, lub też zwykłą warstwą powietrza. Poproś fizykoterapeutę o pokazanie w jaki sposób masz alarmować o wszelkiej nietolerancji zabiegu, gdyż osoba obsługująca aparat ma obowiązek oddalić się z zasięgu pola zaraz po włączeniu aparatu.

Zacznę od podania bezwzględnych przeciwwskazań do tego zabiegu:

  • uszkodzenia mózgu (np. padaczka lub po udarze mózgowym),
  • obecność w tkankach wszelkiego rodzaju implantów metalowych (śruby, płytki itp.),
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • skłonność do krwawień z przewodu pokarmowego i oddechowego (np. przy wrzodach żołądka i dwunastnicy ,miesiączka, ciąża, gruźlica, nowotwory oraz po leczeniu promieniowaniem jonizującym.

Podane przeciwwskazania są absolutnie dyskwalifikujące pacjenta z tego zabiegu a także od przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie aparatów wytwarzających pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości.

Głównymi wskazaniami są przewlekłe i podostre stany zapalne, choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa, nerwobóle. Wskazania ustala indywidualnie lekarz. 


poprzednia strona

 
POLECAMY
rehabilitacja zdrowie
   
sanatoria uzdrowiska
POLECAMY
rehabilitacja zdrowie
   
sanatoria uzdrowiska
POLECAMY
rehabilitacja zdrowie
   
sanatoria uzdrowiska
REKLAMA
rehabilitacja zdrowie
 
 
sanatoria uzdrowiska
     
 

Słowa kluczowe dla tej strony:

sanatoria, sanatorium, uzdrowiska, uzdrowisko, zabiegi, leczenie, zdrowie, rehabilitacja, wypoczynek, prifilaktyka, schorzenia, choroby, masaże, gimnastyka, inhalacje, cukrzyca, oddechowe, pokarmowe, krążenia, ruchu, lecznicze, wody lecznicze, źródła, hipoterapia, borowina, przewodnik,

OgólnoPolski przewodnik po sanatoriach w polsce !