sanatoria w polsce
rehabilitacja zdrowie
 

[SANATORIA W POLSCE ] [CHOROBY ] [RODZAJE ZABIEGÓW ] [DODAJ OBIEKT DO KATALOGU ]

 
sanatoria uzdrowiska
rehabilitacja zdrowie
 
 
sanatoria uzdrowiska
NAWIGATOR
rehabilitacja zdrowie
 

Mapa strony

Sanatoria i uzdrowiska w Polsce

Miejscowości uzdrowiskowe

Dodaj obiekt do katalogu

 
sanatoria uzdrowiska
BAZA WIEDZY
rehabilitacja zdrowie
 

Rodzaje zabiegów sanatoryjnych

 
sanatoria uzdrowiska
PROFILE LECZNICZE SANATORIÓW
rehabilitacja zdrowie
   
sanatoria uzdrowiska
 

Promieniowanie nadfioletowe

Promieniowanie nadfioletowe jest promieniowaniem niewidzialnym. W widmie promieniowania elektromagnetycznego jest usytuowane między obszarem widzialnego fioletu a promieniowaniem rentgenowskim. Długość fali promieniowania nadfioletowego wynosi od 400-10 nm. Ze względu na różnice w działaniu biologicznym, stosowane w lecznictwie promieniowanie nadfioletowe dzieli się na: obszar A (400 - 315 nm), obszar B (315-280 nm) oraz obszar C (280-200 nm).

Wpływ promieniowania nadfioletowego na organizm ludzki jest złożony. Działanie tego promieniowania polega głównie na wywoływaniu w skórze reakcji fotochemicznych. Do ważniejszych ich następstw należy powstawanie: rumienią fotochemicznego skóry, ciał zapobiegających krzywicy oraz pigmentu.

Promienie nadfioletowe w odpowiedniej dawce wywołują w skórze foto­chemiczny odczyn rumieniowy, który w odróżnieniu od rumienią cieplnego występuje po okresie utajenia trwającym 1-6 godzin, w zależności od zastosowanej dawki. Największe nasilenie rumienią obserwuje się zwykle po upływie 6-12 godzin a po upływie 24 do 48 godzin rumień całkowicie zanika. Odczyn ten powstaje w wyniku działania na naczynia krwionośne związków powstałych w następstwie działania promieniowania nadfioletowego na komórki naskór­ka. Na intensywność rumienia mają wpływ układ nerwowy i układ dokrewny. Zależy on również od grubości naskórka, karnacji i wieku. Osoby o jasnej karnacji i jasnych włosach, czyli blondyni i rudzi są bardziej wrażliwi od brunetów również dzieci są bardziej wrażliwe niż osoby w wieku zaawansowanym. Także niektóre leki i związki chemiczne zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie nadfioletowe.

W organizmach zwierzęcych a także u człowieka w wydzielinie gruczołów łojowych występuje sterol, który pod wpływem promieni nadfioletowych ulega przemianie na witaminę D3. W ostatnich latach stwierdzono, że czynnym czynnikiem zapobiegającym krzywicy nie jest witamina D3, lecz jej metabolit - hormon kalcytriol. Hormon ten, wytwarzany przez nerki, jest substancją usprawniającą wchłanianie wapnia w jelitach, stymulującą jego uwalnianie z kości oraz zwiększającą wchłanianie zwrotne jonów wapnia i fosforu w nerkach.

Poddawanie skóry działaniu promieniowania nadfioletowego powoduje jej przebarwienie, co jest uzależnione od gromadzenia się w warstwie podstawowej naskórka brunatnego barwnika, czyli melaniny, który powstaje pod wpływem promieniowania nadfioletowego w komórkach naskórka. Jego funkcja w przebar­wienia skóry nie jest do końca wyjaśniona. Opalenizna, która powstaje pod wpływem promieni słonecznych, jest wynikiem działania promieni podczer­wonych, widzialnych i nadfioletowych. Promieniowanie nadfioletowe wywołuje ponadto wiele zmian w skórze, które są wykorzystywane w lecznictwie. Skóra pod ich wpływem staje się bardziej elastyczna, lepiej ukrwiona i mniej podatna na zakażenia. Następuje szybszy rozrost komórek naskórka.

NAŚWIETLANIE PROMIENIAMI ULTRAFIOLETOWYMI stosowanie tego rodzaju promieniowania wymaga zachowania szczególnej ostrożności, ze względu na możliwość przedawkowania oraz wystąpienia reakcji alergicznych. Dlatego przed przystąpieniem do serii zabiegów powinieneś mieć wykonana tzw. biodozę. Jest to proste badanie pozwalające ustalić indywidualnie dla ciebie minimalna dawkę promieniowania. Po wejściu do kabiny zabiegowej zostaniesz poproszony o odsłonięcie okolicy ciała, która ma być poddana naświetlaniu. Następnie otrzymasz od osoby obsługującej specjalne okulary ochronne pochłaniające promienie UV. W czasie zabiegu możesz odczuwać przyjemne ciepło, w czasie zabiegu NIE WOLNO zmieniać pozycji ciała, zdejmować okularów ochronnych, samodzielnie włączać i wyłączać palników, dotykać aparatury, a o każdym niepokojącym objawie ( pieczenie, swędzenie skory, złe samopoczucie itp. ) należy NATYCHMIAST poinformować osobę wykonującą zabieg. Zabieg w zależności od wyników biodozy, który to jest z kolei i wskazań lekarskich powinien trwać od kilkunastu sekund do 10 (najwyżej 15) minut. W kilka godzin po zabiegu, w miejscu naświetlania zaczyna się pojawiać tzw. rumień, czyli zaczerwienienie o jednolitej barwie i ograniczony ściśle do miejsca zabiegu. Zaczerwienienie to powinno stopniowo zaniknąć w ciągu od 24godzin do kilku dni (maks. ok. 3 dni). Miejsce to nie powinno być bolesne, swędzące ani nie powinien z niego wydostawać się żaden płyn (o wszelkich takich objawach należy powiadomić osobę wykonująca zabieg oraz lekarza, który podejmie decyzje co do dalszego leczenia). Wskazań do stosowania promieni UV jest bardzo wiele. Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, pigmentacyjne , istotny udział w wytwarzaniu związków histaminowych oraz witaminy D szczególnie polecane są w: krzywicy, chorobach skory (jak łuszczyca, trądzik pospolity, owrzodzenia troficzne, trudno gojące się rany, odleżyny), zmianach zwyrodnieniowych dużych stawów. Promieni UV NIE wolno stosować w przypadku występowania nowotworów złośliwych, czynnej gruźlicy płuc, stanach nadwrażliwości na promienie UV, stanach gorączkowych, skłonności do krwawień z przewodu pokarmowego (np. wrzody żołądka i dwunastnicy), znaczne nadciśnienie i miażdżyca, niewydolność krążenia, padaczka, podczas przyjmowania antybiotyków i innych leków zwiększających wrażliwość na promienie UV.

 

Wskazania do leczniczego stosowania promieniowania nadfioletowego obejmują: krzywicę, przewlekłe nieżyty oskrzeli, dychawicę oskrzelową, gościec tkanek miękkich, chorobę zwyrodnieniową stawów, trądzik pospolity, czyraczność, stany zapalne tkanek miękkich, owrzodzenia troficzne, trudno gojące się rany, łuszczycę, utrudniony zrost kostny, stany rekonwalescencji, niedoczynność tarczycy i jajników.

Przeciwwskazaniami do stosowania promieniowania nadfioletowe­go są: stany nowotworowe, czynna gruźlica płuc, stany wzmożonej wrażliwości na ten rodzaj promieniowania, stany gorączkowe, nadczynność tarczycy, cukrzyca, wzmożona pobudliwość wegetatywna, skłonność do krwawień z przewodu pokarmowego i dróg moczowych, miażdżyca naczyń ze znacznym nadciśnieniem, obniżone ciśnienie krwi, zakażenia ogniskowe, niedokrwistość złośliwa, niewydolność krążenia, ostry gościec stawowy, reumatoidalne zapalenie stawów w okresie leczenia preparatami złota oraz padaczka.


poprzednia strona

 
POLECAMY
rehabilitacja zdrowie
   
sanatoria uzdrowiska
POLECAMY
rehabilitacja zdrowie
   
sanatoria uzdrowiska
POLECAMY
rehabilitacja zdrowie
   
sanatoria uzdrowiska
REKLAMA
rehabilitacja zdrowie
 
 
sanatoria uzdrowiska
     
 

Słowa kluczowe dla tej strony:

sanatoria, sanatorium, uzdrowiska, uzdrowisko, zabiegi, leczenie, zdrowie, rehabilitacja, wypoczynek, prifilaktyka, schorzenia, choroby, masaże, gimnastyka, inhalacje, cukrzyca, oddechowe, pokarmowe, krążenia, ruchu, lecznicze, wody lecznicze, źródła, hipoterapia, borowina, przewodnik,

OgólnoPolski przewodnik po sanatoriach w polsce !